Evde Orman Havası Yaratın

by marketing

Hem kendin hem de küçük dostun için bitkiler arasında yemyeşil bir ‘jungle’ atmosferine ne dersin? İşte yaşam alanında Amozon havası estirecek, aşırı dozda huzur içeren tüyolar. Evde bir orman havası yaratın!


Evcil hayvan ve bitkilerin bir arada yaşadığı, keyifli ortamlar hazırlayabilirsin. En az kedin kadar sahipleneceğin bir ev için ihtiyaç listen; ahşap mobilyalar, renkli saksılar, bambu aksesuarlar ve hasır dokular. Evde orman havası yakalarken balkonunu da unutma!


Hayvanlar ve bitkiler için sağlıklı ortamlar tasarla

Her bitkinin kedi ve köpeklerle aynı ortamda bulunamayacağını unutma. Bazı türler, küçük dostuna zarar verebilir. Toksik içeren aloe bitkisi, mısır yapraklarına benzeyen dracaena, devetabanı, zakkum ve kokina, evcil hayvanlar için kara listede. Fazla su istemeyen ve hızla büyüyen kurdele çiçeği, geniş salonlara çok yakışan ve ortamın havasını temizleyen areka, yüksek nem ve az ışıkta kabaran aşk merdiveni ise masum bitkiler arasında. Ama sen yine de zehirli ve alerjik bitkiler konusunda bir veterinerden detaylı bilgi almadan dekorasyon için kolları sıvama.

Canı sıkılan, susayan ve aradığı suyu güzel bitkilerinizin yapraklarında arayan küçük yaramazlar için önerimiz kedi çimi ve nanegiller. Bir saksıda yetiştirebileceğin çim tohumu sayesinde diğer bitkilere sıra gelmeyecek. Üstelik kedilerin sindirim sistemi için de faydalı! ‘Catmint’ de küçüklerin sevdiği bir bitki çeşidi.  Ama özel olarak kedi nanesi bulamazsan, taze, yeşil nane de yetiştirebilirsin.

Saksı ve bitkileri konumlandırırken dikkatli ol

Evde oyun sırasında küçük kazalar olabilir. Bu yüzden ufak saksıları yerde ya da sehpa üstünde kullanmaktan kaçın. Aşk merdiveni gibi sarkıcı bitkileri, sukulent türlerini tavandan sarkıtabilirsin. Böylece hem bitkiler, zarar görmez hem de yeşilliği mekana en doğal şekilde dağıtmış olursun. Bitkiler için naturel dokulu saksılar seçebilirsin.

Son olarak, onun da en az senin kadar keyfine düşkün olduğunu unutma. Sahiplenebileceği dekoratif bir köşe yarat. Halatlarla örülü yüksek platformlar ya da masa altında şekerleme yapabileceği küçük hamaklar, hem arkadaşınızı mutlu edecek hem de dekorasyona doğal bir dinamizm getirecek.

İlgili YAZILAR

Düşüncelerini Bizimle Paylaş