5 Adımda Balkonlar Yaza Hazır!

by admin

Kış boyu depo gibi gördüğümüz, fazla eşyaları bırakıp terk ettiğimiz balkonlara dönmenin vakti çoktan geldi! Kolları sıvayıp, işe koyuluyoruz. Belli ki bu yaz çok sıcak geçecek.

1 – Düzenlemeye zemin ve duvarları elden geçirerek başla.

Balkondaki atmosferi değiştirmek için ahşap dokulu döşemeler kullanabilirsin. Duvarları boyamak hem kışın oluşan isli görünümü kapatır hem de haşereleri balkondan uzaklaştırır. Doğal duvar renklerinin yanında, tuğla ve taş kaplamalar da yapabilirsin.

2- Doğru mobilya seçimi her balkonu bir keyif köşesine dönüşebilir.

Küçük ya da büyük fark etmez, doğru mobilya seçimiyle her balkon bir keyif köşesine dönüşebilir. Eğer yeterince alanın varsa, oturma grupları ve büyük masa takımları kullanabilirsin. Ama en fazla iki kişilik küçük bir balkonu döşüyorsan, bir duvarı ya da balkon demirini kaplayacak uzunlukta sedir ve ince yapılı sandalye kullanmalısın. Küçük balkon yerleşimi için İskandinav balkonları gerçek bir ilham kaynağı. Duvara monte edilen açılır-kapanır masa, palet ve kasalardan yapılan köşe, balkon kenarlığı üzerine monte edilen ince uzun tabla, duvarlara asılan bitkiler… İşte, iki adımlık yerde, nefes alınan harika bir ortam yaratmanın İsveç usulü çözümleri!

3-Kendin için bir keyif köşesi planla

Balkon demek sefa demek. Yalnız vakit geçirmeyi, balkonda okumayı hatta çalışmayı seviyorsan kendin için bir keyif köşesi planla. Salıncak, şezlong, dinlenme koltuğu ya da bol minderli bir kafes sandalyeyle, günün stresinden uzaklaşmak çok kolay.

4- Bol bol bitkiyle, atmosferi değiştirebilirsin.

Balkonun şehrin en çirkin manzarasına bile baksa, neticede o bir balkon! Bol bol bitkiyle, atmosferi değiştirebilirsin. Duvar panelleri üzerine sıralanan renkli saksılar, dış mekan dekorasyonunun yeni trendlerinden. Tavandan asılan sarkıcı bitkiler ve sineklere geçit vermeyen fesleğen de balkon için çok uygun. Tam karşıda sevmediğin bir yapı mı var? Bambulara başvur! Uzun bambuları balkon kenarlığının yanına sıralayarak sınırlarını çizebilirsin.

5- Sıra geldi detaylara!

Balkonun çatısı varsa kesinlikle yere renkli bir kilim atmalısın. Dış mekan, bir anda sıcacık bir karaktere bürünecek. Ortamı ılımanlaştıran ikinci unsur kırlentler. Boy boy seçip farklı desenleri karıştırmayı dene. Küçük renkli ışıklar, mumluklar, dergilik ve akşam esintisinde üzerine alacağın koltuk şalı da eklendi mi tamamdır. Şimdi limonatını al ve keyfine bak!

İlgili YAZILAR

Düşüncelerini Bizimle Paylaş