Halı Seçmenin İpuçları

by marketing

Bu sezon öne çıkan trend desenler, yeni renk paletleri ve yerleşim tüyoları… Okumaya devam ederek, ideal halını seç!

Geleneksel Dokuma Kilimler

Kuzeyin çağdaş ve cool tasarımları kadar, geleneksel dokularına da hayranız. Özellikle de söz konusu halı seçimi olduğunda. Pastel tonlar, retro geometrik desenler ve doğal iplikler, sıcacık, yaşam dolu bir atmosfer yaratıyor. Sıkı ve tok dokuma sayesinde yaz-kış kullanılabiliyor. Trendleri en önden takip ediyorsan, bu kilimlere yer aç!

Oval Jüt Kilim Modelleri

Oval Form

Halıyı, büyük mobilyalar gibi ana unsur olarak kullanmayı sevenler, oval modellerle tanışmalı! ‘Cut-out’ detaylarıyla şık ve özgün bir görünüme sahip olan halılar, sezonun gözdelerinden. Yemek odasında yuvarlak masa altında, salonda L koltuk önünde düşünebilirsin. Bu tasarımlar, dekorasyona halıdan başlamana neden olacak.

Kadife Halılar

Kadife Parlaklığı

Ton-sür-ton dekorasyonda biraz ışıltıya ne dersin? Kadife görünümlü halılar, ışığı yansıtan dokularıyla zemine hafif bir parıltı katıyor. ‘Belli belirsiz’ gösterişi, yumuşacık  dokusu ve kendinden desenli tasarımıyla zengin bir görünüme sahip. Salonun en gözde bölümünde yer almayı hakediyor.

Post Halılar

Yapay Post

Bu modeli, halından ziyade dekoratif bir parça gibi düşünebilirsin. Tüm alanı kaplamasa da atmosferin tamamına sıcaklık yayan bir unsur. Dağ evini şehre getiren chalet stilinin şömine başı kahramanı; Danimarka’nın sert kışında doğan hygge tarzının yumuşacık bir parçası… Yapay postlar, bir berjer, sehpa ve kitaplıktan oluşan özel köşelerde, salllanan sandalye önünde yer almaya hazır! Dekorasyonu bir ileri seviyeye taşımak istersen halı üzerine halı stilini postlarla deneyebilirsin.

Yaprak Desenli Halılar

Tropik Etki

Yaprakların sadece yazın ortaya çıktığı zamanlar geride kaldı. Ortama ferahlık, dinginlik katan yeşil bitki desenleri artık her mevsimin favorisi.  Nötr büyük mobilyaların yanına karakterli bir halı seçmek isteyenlere ısrarla öneriyoruz. Bu modelleri serdiğin anda, pozitif duygular evini saracak.

Geometrik Desenli Halılar

Ünlü Zigzag

Sezonun gerçek yıldızıyla tanışmaya hazır mısın? İşte karşında zigzag desenli el dokuması yün halı! Yaşayan, rahat, huzurlu ama bir o kadar iddialı ve yenilikçi bir ev düşün. İşte bu halı, o evin baş kahramanı. Siyah-beyaz ve natürel tonlarla dokunan zigzaglar, yaşam alanında merkezde alınıyor. Çoğunlukla rahat bir koltuk önünde, modern mermer sehpalarla…

Monokrom Halılar

Monokrom

Siyah ve beyaz, halıda hiç bu kadar popüler olmamıştı. Ta ki, monokrom çizgiler iki sezon önce yükselişe geçene kadar. En çok genç ruhlu evlere yakışan bu model, sportif bir köşe koltukla cool ve iddialı görünüyor!

Halı Seçmenin İpuçları

Oturma Alanı

Halıyı koltuk takımıyla simetri oluşturacak şekilde yerleştir.

Odanın mimarisi kareyse oval ya da kare bir halı, mimari dikdörtgense dikdörtgen halı kullanmalısın.

Koltukların yüksek ayaklıysa, halıyı koltuğun altına doğru uzatabilirsin. Ön ve arka ayakların tam arasında bitmesi ideal. Az desenli, nötr renk bir halı kullanıyorsan ve geniş bir salonun varsa tüm koltuk ayaklarının altında kalacak şekilde büyük ebat da seçebilirsin.

Koltuğun kısa ayaklı ya da yerle hemzemin bir tasarıma sahipse, halının ebatı küçük olmalı ve koltukla arasında 20-30 cm boşluk kalmalı.

Köşe koltuğa göre halı seçiminde koltuğun uzun kenarının boyutu önemli. Geniş bir koltuksa halı, dinlenme modülünün altına girmeden bitebilir. Fakat küçük bir köşen varsa, halı dinlenme modülünü ortadan kesmeli ya da tüm modüllerin altına uzanmalı.

Yemek Odası

Kare mi dikdörtgen mi yoksa oval mi? Halı şeklinin seçimi, tıpkı oturma alanında olduğu gibi… Masaya ve alana bağlı olarak karar vermelisin.

Halı sandalyelerin açık pozisyonunda sandaleyeleri içine alacak ebatta seçilmeli.

Yatak Odası

Yatak odasında, yatağın pozisyonuna göre karar vermelisin. Yatağın bir tarafı duvarla bitişikse, odanın boş alanlarına göre en fazla iki küçük halı kullanmalısın. Eğer yatak, odanın ortasındaysa halı da ayakları ortalayarak simetrik bir açıyla yerleştirilmeli.

İlgili YAZILAR

Düşüncelerini Bizimle Paylaş